203,93 €*
% Rabat 320,84 €* (36.44% sparet)Produktinformation "Daiwa 20 Ballistic EX LT 3000D-CXH Spinnrolle"
Daiwa
Ballistic EX LT 3000D-CXH
Kompakt, yderst kraftfuld spinnestang!
Balistic EX LT 3000D-CXH er en videreudvikling af den populære Balistic LT-serie. Den er baseret på det nye Light & Tough-koncept og tilbyder maksimal stabilitet og enorm kampkraft med en yderst lav egenvægt!
Den er endda lidt lettere end hjulene fra Balistic LT-serien, da det lettere Zaion-koncept er brugt i hjulkroppen og rotoren. Dette reducerer ikke kun vægten, men øger også vridningsstivheden og indspinningskraften.
Det velafprøvede Tough Digigear-gear giver en silkeblød gang og enorm Power, så du kan fiske med store agn over længere tid uden at gå på kompromis med løbet. På denne måde kan du nyde en jævn gang i alle situationer.
Det pålidelige og ekstremt kraftige ATD-bremsesystem sikrer optimeret bremsekraft og en fantastisk fightperformance, der udfordrer selv de mest kampstærke rovfisk.
Desuden er ABS Longcast-spolen indbygget i Ballistic EX LT 3000D-CXH, som med sin specielle konstruktion reducerer friktionen ved kast. Det giver dig mulighed for at opnå længere kast med dit fiskestang.
Den CNC-fræsede aluminiumskurv på spinnestangen er fastskruet, sidder uden spil på drivhjulet og sikrer desuden en forbedret kraftoverførsel.
Magsealed-mekanismen forhindrer indtrængning af vand- og snavspartikler, hvilket gør Ballistic EX LT 3000D-CXH til en pålidelig makker!
Produktdetaljer:
- let Zaion hjulkrop
- LT-koncept (Light & Tough)
- MagSealed Body-konstruktion
- let Zaion Air Rotor
- CNC-fræset Tough Digigear-gear, pålideligt ATD-bremsesystem
- Infinite Anti-Reverse tilbageslagsstop
- Cross Wrap lineføring (for perfekt opvikling med alle fiskesnører!)
- Silent Oscillation System
- Longcast ABS aluminiumsspole
- CNC-fræset aluminiumskurv
- Air Bail hjulbøjle
- Twist Buster II lineføringsrulle
| Bremsekraft: | 10 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Zaion |
| Kugleleje: | 11 |
| Oversættelse: | 6,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,33mm/150m |
| Snortrækning: | 93 cm |
| Størrelse: | 3000 |
| Vægt i gram: | 175 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login