474,76 €*
% Rabat 761,46 €* (37.65% sparet)Produktinformation "Daiwa 21 Luvias Airity FC LT 3000"
Daiwa
21 Luvias Airity FC LT 3000
Den letteste spinnestang i Daiwa historien!
Luvias Airity FC LT 3000 er en spinnestang, der er baseret på Light & Tough-konceptet og tilbyder maksimal stabilitet og enorm kampkraft med en yderst lav egenvægt!
Men hvorfor er denne stang den letteste spinnestang i Daiwa historien?
Det skyldes i høj grad, at en meget let Air Metal Magnesium spolekrop og Monocoque Body anvendes. Dette reducerer vægt og størrelse sammenlignet med traditionelle spoler, men tilbyder stadig samme pålidelighed som traditionelle materialer.
Det højkvalitets Zaion „Air Rotor“-system forbedrer både balance og rotation. Derudover reducerer det rotorens vægt og mindsker startmodstanden, når rotoren begynder at dreje, hvilket giver optimal følsomhed. Der er også installeret 11 kuglelejer, hvilket kun få fiskestænger har!
Det velafprøvede Tough Digigear gear sikrer desuden en silkeblød rulning og enorm Power, så du kan fiske med store agn over længere tid uden at gå på kompromis med rullemuligheden. Denne kombination sikrer, at du i enhver situation kan nyde en jævn rulning af din stang.
Det pålidelige og meget kraftfulde ATD bremsesystem sikrer optimeret bremsekraft og en fantastisk fightperformance, der udfordrer selv de mest kampstærke rovfisk. Med Cross Wrap lineføring ligger linen præcist på spolen og reducerer markant den frygtede backlash-risiko ved kast. Dette øger kastelængden betydeligt!
Kort sagt: Daiwa Luvias Airity LT er ikke kun den letteste spinnestang i Daiwa-historien, men sætter nye standarder inden for styrke, lethed og pålidelighed!
Produktdetaljer:
- 11 kuglelejer
- let Air Metal Magnesium spolekrop
- LT koncept (Light & Tough)
- Monocoque Body
- Magsealed Body konstruktion
- Zaion Air Rotor
- Tough Digigear CNC-fræset Dur-Aluminium gear
- Infinite Anti-Reverse sikrer permanent tilbageslagsstop
- pålideligt ATD bremsesystem
- Cross Wrap lineføring på en CNC-fræset aluminium langkaste-spole
- Air Bail spolebøjle
- Twist Buster II Magsealed lineføringsrulle
- CNC-fræset aluminiumskurv, Hi-Grip håndtag
| Bremsekraft: | 10 kg |
|---|---|
| Gearkasse: | Aluminium |
| Kabinet: | Monocoque |
| Kugleleje: | 11 |
| Oversættelse: | 5,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,13mm/200m |
| Snortrækning: | 77 cm |
| Størrelse: | 3000 |
| Vægt i gram: | 190 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login