122,68 €*
% Rabat 291,66 €* (57.94% sparet)Gennemsnitlig bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
Produktinformation "Daiwa ProRex LT 4000 D-C Spinnrolle"
Daiwa
ProRex LT 4000 D-C
Kamprolle til moderne spinnefiskere & monsterjægere!
De nye ProRex LT D benytter det nye Light & Tough koncept, som muliggør produktionen af ekstremt stærke, særligt kompakte spinnehjul med en meget let egenvægt, der er svære at overgå i robusthed & stabilitet!
Alle ProRex LT D spinnehjul har en Zaion-krop, som sikrer en stabil placering af gearene og dermed muliggør en varig, silkeagtig hjulrotation.
Gennem det gennemtænkte LT-koncept opnås en ekstrem vægtreduktion (her har vi at gøre med et af verdens letteste spinnehjul!), samtidig med at kraften & belastningsevnen af ProRex spinnehjul maksimeres!
Med Cross Wrap lineindlæg sikres en høj præcision, som garanterer et perfekt viklemønster, selv med særligt tynde, flettede fiskesnører.
ATD bremsesystemet i ProRex LT D spinnehjul fungerer særligt pålideligt selv under ekstreme forhold, sikrer en optimeret bremsekraft og muliggør en forsinkelsesfri bremsestart - Med disse kamprolle overvinder du selv de stærkeste rovfisk i vores farvande!
Produktdetaljer:
- 6 kuglelejer (inklusive 1 "CRBB")
- LT koncept (Light & Tough)
- Zaion hjulkrop
- Zaion Air Rotor
- CNC-fræset Tough DigiGear II gear (optimerer hjulrotationen og modstår de stærkeste belastninger)
- ATD bremsesystem
- Aluminium Air spole
- Cross Wrap lineindlæg
- Air Bail hjulbøjle
- CNC-fræset aluminiumskurv med Soft-Touch håndtag
- Silent Oscillation System
- Twist Buster II lineføringsrulle
- …
| Bremsekraft: | 12 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Zaion |
| Kugleleje: | 6 |
| Oversættelse: | 5,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,20mm/300m, 0,30mm/230m, 0,37mm/150m |
| Snortrækning: | 82 cm |
| Størrelse: | 4000 |
| Vægt i gram: | 210 |
| krank: | Einzelkurbel |
1 af 1 bedømmelser
Gennemsnitlig bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
5 ud af 5 stjerner
Login
1 anmeldelse
26. oktober 2020 16.22
Anmeldelse med bedømmelse på 5 ud af 5 stjerner
Ich bin sehr zufrieden. Würde wieder bei ihnen kaufen. Vielen Dank.
Sehr gute Firma. Artikel war wie die Beschreibung.