172,68 €*
% Rabat 277,09 €* (37.68% sparet)Produktinformation "Daiwa Prorex PE SV TW 100HSL"
Daiwa
Prorex PE SV TW 100HSL
Perfekt agnpræsentation med lette spinnere - Venstrehåndet!
Med Prorex PE SV TW 100HSL kombineres de nyeste Daiwa teknologier til Baitcasthjul, hvilket muliggør produktionen af et særligt elegant og kraftfuldt Baitcast-spinnhjul.
Gennem SV-spolekonceptet minimeres risikoen for sammenfiltring under kastet. Desuden kører spolen med en lav startmodstand og muliggør derfor særligt lange og præcise kast.
ProRex PE SV TW 100HS L er derfor fremragende egnet til aborrefiskeri med små agn fra ca. 4,5 g vægt.
Takket være kombinationen af SV-spolen med MagForce-Z magnetbremsen forhindres overløb af fiskesnøren under kastet, så man næsten ikke behøver at bremse spolen med tommelfingeren.
Takket være HardboddyZ-teknologien fra Daiwa kan du være sikker, da Hardbodyz hjulkroppen sikrer en sikker og vridningsstabil lagring af gearene selv ved kraftig belastning.
Da UTD bremsesystemet frigiver den indstillede bremsekraft direkte og uden den sædvanlige høje startmodstand, egner den sig fremragende til spinnfiskeri med tynde flettede liner og meget lette agn.
Med ProRex PE SV TW 100 HSL Baitcasthjul har Daiwa-teamet skabt de ideelle Baitcasthjul til den moderne, aktive rovfisker og spinnfisker, som er perfekte til let fiskeri med små kunstagn!
| Bremsekraft: | 5 kg |
|---|---|
| Kugleleje: | 7 |
| Oversættelse: | 7,1:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,23mm/85m |
| Snortrækning: | 75 cm |
| Størrelse: | 100 |
| Vægt i gram: | 190 |
| krank: | Doppelkurbel |
Login