196,64 €*
% Rabat 269,79 €* (27.11% sparet)Produktinformation "Daiwa Tanasensor 500"
Daiwa
Tanasensor 500
En legende fra dybet vender tilbage!
For mange Norge-fiskere har Tanasensor i mange år været synonymt med pålidelighed og styrke. Især det kraftige gear i denne multihjul bruges ofte som målestok. For med dette gear er der gennem årene uden problemer blevet hevet adskillige store fisk op fra stor dybde.
Gearinget har en enorm kraftoverførsel og indspinningskraft. Derfor er det ikke til at slå under normale fiskeforhold! Det elektroniske display med meterangivelse giver også nogle fordele. For netop med denne funktion kan du tilbyde agnen i den højde, hvor dit ekkolod tidligere har vist dit bytte. Følgelig er din agn lige foran næsen på den fisk, du har udset dig.
Men også ved trolling er dette multihjul ikke til at kimse ad. Her kan du nemlig præcist bestemme afstanden mellem agnen og båden og på den måde køre kanter og dybdelinjer nøjagtigt af. Dermed efterlades ikke en eneste sprække, hvor en fisk kunne gemme sig for dig!
Derudover minimeres risikoen for, at din agn hænger fast i en forhindring. Agnen kan nemlig, selv ved høj risiko for hængere, tilbydes af dig over forhindringerne. Med Tanasensor 500 kan du altså bestemme afstandene præcist. Dermed mister du næsten ikke flere agn på grund af hængere!
Nærmere bestemt er dette elektroniske multihjul pålideligt, stærkt og præcist. Det følger dig altså over en længere periode på flere fisketure og får dig til at se godt ud.
Produktdetaljer:
- mekanisk multihjul
- Digital visning i meter
- Vaskbar konstruktion
- ATD-bremsesystem
- Automatisk lineføring
- Rund EVA-svingknop
- Højrehåndsmodel
| Bremsekraft: | 9 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Aluminium |
| Kugleleje: | 1 |
| Oversættelse: | 4,3:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,41mm/380m |
| Snortrækning: | 74 cm |
| Størrelse: | 500 |
| Vægt i gram: | 520 |
| krank: | Einzelkurbel |
0 af 0 bedømmelser
Gennemsnitlig bedømmelse på 0 ud af 5 stjerner
Login