219,55 €*
% Rabat 318,75 €* (31.12% sparet)Produktinformation "Daiwa Tatula TWS 300HL"
Daiwa
Tatula TWS 300HL
300 venstrehånds-Baithjul fra Daiwa!
Tatula TWS 300 er, som forkortelsen antyder, udstyret med det nye T-Wing System fra Daiwa. Dette forbedrer kasteydelsen med op til 10% sammenlignet med traditionelle Baithjul. Dette er muligt takket være en lavere friktion på fiskesnøren gennem den forbedrede snøretningsføring via T-konstruktionen!
Udover sit sporty-moderne design imponerer dette venstrehånds-Baithjul også med sin 300-størrelse i Hardbodyz hjulkroppen. Denne blev udviklet af Daiwa for første gang med henblik på at fiske specielt med store agn og stærkt flettede liner.
Ved meget kolde vejrforhold og ekstrem belastning forhindrer Double Stopper-konstruktionen pålideligt, at hjulet drejer rundt. Derfor egner det sig fremragende til brug med XXL-gummidyr og Shallow-Screw-systemet. Dette gør det muligt at fiske store gedder optimalt i foråret i lavt vand.
UTD-bremsesystemet og Magforce-Z magnetbremsen sikrer den nødvendige bremsekraft til at klare selv særligt kampivrige og store modstandere under fighten!
Produktdetaljer:
Hardbodyz hjulkrop
T-Wing System (TWS)
DigiGear II gear
UTD bremsesystem
Magforce-Z magnetbremse
Click-System stjernebremse
Double Stopper tilbageslagsstop
Venstrehåndsmodel
Soft-Touch håndtag
| Bremsekraft: | 13 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Hardbodyz |
| Kugleleje: | 7 |
| Oversættelse: | 6,3:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,34mm/200m |
| Snortrækning: | 85 cm |
| Størrelse: | 300 |
| Vægt i gram: | 325 |
| krank: | Doppelkurbel |
Login
1 anmeldelse
14. maj 2021 07.00
Daiwa Tatula
Eine wirklich sehr gelungene Baircastrolle für große Köder bin sehr zufrieden danke auch an den Shop für die schnelle Lieferung