89,34 €*
% Rabat 196,78 €* (54.6% sparet)Produktinformation "DAM Quick 6 SLS 7000 FS Friløbssnelle"
DAM
Quick 6 SLS 7000 FS Friløbssnelle
Friløbssnellen til store afstande!
Quick-serien fra DAM har et godt ry, når det gælder karpehjul. Ved karpefiskeri er der ofte brug for stærke hjul med langtkastende spoler for at opnå store kastelængder. I Quick 6 SLS-serien er alle hjul designet til distancestøb.
Den almindelige størrelse 7000 er velegnet til karpefiskeren, der skal kaste lange afstande for at nå fisken. Den langsomme spolehastighed sikrer en perfekt lineføring. Udseendemæssigt gør den slanke hjulkrop og karpehjulsdesignet også snellen til et blikfang. Samlet set kan man sige, at dette er det perfekte hjul til karpe- og PLACEHOLDER_175-fiskeri for den ambitiøse fisker.
Det sammenklappelige håndtag med træknop, to lineclips og anti-twist lineførerhjul fuldender det tekniske udvalg af denne højkvalitets spinnesnelle.
Produktdetaljer:
- forseglede kuglelejer
- dobbelt-sidet Carbon-bremsesystem
- sammenklappeligt håndtag med træknop
- friløbssystem
- ribbede spole
- spole med fyldemærke
- langsom spolehastighed
- grafithus og rotor
- 2 lineclips
- anti-twist lineførerhjul
- dobbelt eloxeret spole
| Bremsekraft: | 8 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Graphit |
| Kugleleje: | 6+1 |
| Oversættelse: | 4,3:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,35mm/400m |
| Snortrækning: | 100 cm |
| Størrelse: | 7000 |
| Vægt i gram: | 772 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login