103,93 €*
% Rabat 146,86 €* (29.23% sparet)Produktinformation "Okuma 8K Carp Fiskerulle"
Okuma
8K FD Long Cast The Black
Moderne karpehjul med elegant design & perfekt pris!
8K hjulene fra Okuma er udstyret med en lang Long Cast aluminiums-spole, har en fremragende kastepræstation samt en kraftfuld bremsekraft på 18kg & en fremragende pris - mere hjul for færre penge er ikke muligt.
På håndtaget sidder et stort trægreb, som ikke kun forbedrer udseendet af Okuma 8K Big Pit langkast-hjul betydeligt, men også sikrer en behagelig komfort, selv i de hårdeste fiskesituationer og leverer en effektiv kraftoverførsel under fighten!
Med Super Slow Oscillation System sikrer 8K langkast-hjulene fra Okuma desuden et perfekt viklemønster med alle fiskesnører og i kombination med de 5+1 kuglelejer sikrer de en vedvarende jævn hjulrotation, som man kan stole på i enhver situation.
Fast Progressive Drag System muliggør en hurtig tilpasning til den indstillede bremsekraft, og den kraftfulde Fighting Power på 39,7lbs eller 18kg sikrer, at der næppe findes en karpe i vores vande, som kan matche Okuma 8K Big Pit hjulene!
Visuelt supplerer 8K langkast-hjulene med høj snørefangst næsten ethvert karpesætup perfekt og sikrer udover fremragende Power også et eksklusivt udseende.
Både ved karpefiskeri på lange afstande og ved karpefiskeri på mellemlange afstande kan Okuma 8K langkast-hjulene overbevise på alle områder, fra kampkraft, kastepræstation til præcision og hjulrotation!
Snøreforsvar gennem Line Guard System:
Denne praktiske beskyttelse på begge sider af rotoren forhindrer, at dine tynde, flettede fiskesnører glider igennem eller vrider sig.
Produktdetaljer:
- Rustfri stållejer
- Hjulhus & rotor af grafitmateriale
- Super Slow Oscillation System
- Snegleaksels-overførselssystem
- Hjulrotor med Line Guard System
- FPD: Fast progressive Drag bremsesystem
- Modstandsdygtigt grafithjulhus
- Long Cast aluminium langkastspole
- Infinite Anti-Reverse tilbageslagsstop
- to runde rustfri stållineclips
- maskinfræset messingdrevet tandhjul
- Rotorbremsesystem
| Bremsekraft: | 18 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Graphite |
| Kugleleje: | 6 |
| Oversættelse: | 4,7:1 |
| Snorfatning: | 0,33mm/620m, 0,35mm/550m, 0,38mm/470m |
| Snortrækning: | 108 cm |
| Størrelse: | 8000 |
| Vægt i gram: | 743 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login