51,85 €*
% Rabat 104,11 €* (50.2% sparet)Produktinformation "Quantum Energy Light Braid LSW 620"
Quantum
Energy Light Braid LSW 620
14% længere spolehøjde - Ekstremt lange kast bliver mulige!
Et faktisk helt nyt spolehøjdesystem til spinnehjul i størrelserne 20+30. Gennem Wormshaft spolehøjdesystemet (LSW konceptet) opnås en 14% længere spolehøjde sammenlignet med traditionelle hjul med S-kurve.
Selve hjulkroppen forbliver dog kompakt og let. Energy LSW er perfekt afbalanceret, og Slow Oscillation Wormshaft Systemet lægger linen super præcist, som det er nødvendigt ved fiskeri med flettet line.
Den lange spole muliggør ekstremt lange kast, hvilket skyldes de betydeligt lavere friktionsmodstande på spolen under kastfasen.
Quick-Drag-funktionen muliggør en yderst hurtig ændring af bremsetrykket, ca. en halv omgang på bremsenøglen er nok til næsten helt at løsne bremsetrykket.
Spolen kan let tages af og udskiftes med et tryk på en knap. Det komplette sæt til den entusiastiske spinnefisker.
Produktdetaljer:
- Den lange spole muliggør meget lave friktionsmodstande i kastfasen, hvilket gør lange kast mulige.
- Takket være Quick Drag-funktionen kan bremsetrykket løsnes med kun en halv omgang.
- Fiskerullen er udstyret med en knap, der muliggør meget hurtig udskiftning af spolen
- 6 indbyggede kuglelejer giver hjulet en blød gang
| Bremsekraft: | 8 kg |
|---|---|
| Kugleleje: | 5+1 |
| Oversættelse: | 5,1:1 |
| Reservespole: | keine |
| Snorfatning: | 0,30mm/100m |
| Snortrækning: | 72 cm |
| Størrelse: | 2000 |
| Vægt i gram: | 275 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login