73,73 €*
% Rabat 216,61 €* (65.96% sparet)Produktinformation "Ryobi Safari 6500"
Ryobi
Safari 6500
Så kan din fiskesafari begynde!
En robust saltvandsrolle, som med sine særligt imponerende egenskaber sandsynligvis vil overbevise mange lystfiskere endeligt om kvaliteten af Ryobi rullerne.
Ryobi Safari er en rulle til ekstreme forhold og er netop bygget robust og saltvandsbestandig til dette formål. For at den virkelig kan modstå næsten alle krav uden problemer, er den særligt stabile rustfri aksel yderligere forstærket med bronze, og også den imponerende bremsekraft på Safari efterlader intet at ønske.
Den omgivende tætning på Safari-rullerne dækker virkelig hele gearkassen og sikrer, at disse ruller forbliver tætte, selv når de er nedsænket en meter dybt i vandet i op til 50 minutter.
Det store EVA Power håndtag ligger så behageligt og godt i hånden, at du selv i den kolde årstid altid har god kontrol over din rulle, selv under de sværeste forhold. Men ikke kun kontrollen tæller – også den gode følelse, som dette håndtag giver dig, er virkelig guld værd.
Selvom denne rulle er specielt udviklet til saltvandsfiskeri, egner den sig på grund af sin robuste konstruktion også fremragende til alle former for geddefiskeri.
Da de flettede liner også bliver mere og mere effektive, og det derfor ofte bliver muligt at fiske med mindre ruller, giver Ryobi Safari dig også mulighed for dette. Den tåler disse belastninger uden at gå på kompromis med sine fremragende løbeegenskaber.
Produktdetaljer:
- 6 højtydende rustfri stålkuglelejer
- 1 rustfri stålrulle-låseleje
- Carbon rotor
- Spoleaksel af bronzeforstærket rustfrit stål
- Aluminiumsspole med gummiskørt
- Vand- og støvtæt Ryobi-Carbon-bremsesystem
- Bøjlebeskyttelse
- skruet aluminiumsfoldekurv
- permanent uendelig tilbageslagsikring
- fjedret metalsnøreclip
| Bremsekraft: | 12 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Aluminium |
| Kugleleje: | 6+1 |
| Oversættelse: | 5,0:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,35mm/250m, 0,40mm/170m |
| Snortrækning: | 90 cm |
| Størrelse: | 6500 |
| Vægt i gram: | 590 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login
1 anmeldelse
5. august 2020 08.47
Super solide und starke Bremse...
Zum Heimischen Wallerfischen geeignet - wer mehr Schnurlänge benötigt auf die 8.500 zurückgreifen... ??