56,01 €*
% Rabat 140,61 €* (60.17% sparet)Produktinformation "Savage Gear SG6 2500 FD"
Savage Gear
SG6 2500 FD
Et kraftværk – Du har styr på enhver situation!
For at fremstille en hjul med uovertruffen styrke og ydeevne, skal du gå på kompromis, ikke? Forkert. SG6 består af et hus og en rotor lavet af kulfiberforstærket kompositmateriale (CRC), designet til øget stivhed og styrke, men med en meget lavere vægt end standard grafitmateriale. Det kan håndtere alle ekstreme kræfter, du udsætter det for, og det vil ikke belaste dig.
Men det handler ikke kun om styrke, SG6 er fyldt med andre smarte detaljer som en Braid-Ready-spole, der gør en mono-backing unødvendig, Savage Gears proprietære Dura Grease for glat og holdbar drift, en aluminiums-spole, skruefastgjort trykstøbt håndtag og T-formet lineklips for nemmere betjening. Dette hjul vil få en stor fanbase.
Produktdetaljer:
- Hus og rotor af grafitforstærket kompositmateriale (CRC)
- Dura-fedt
- 8 + 1 rustfri stålkuglelejer (inklusive to japanske kuglelejer)
- Skruefast CNC-aluminiumskurv
- T-formet lineklips
- Halv-integreret linebøjle
- EVA-knop
- Skridsikker linespole
- Reserve-spole af aluminium
- Forseglet Carbon-bremsesystem
| Bremsekraft: | 12,5 kg |
|---|---|
| Kugleleje: | 8+1 |
| Oversættelse: | 5,2:1 |
| Reservespole: | Aluminium |
| Snorfatning: | 0,20mm/150m |
| Snortrækning: | 69 cm |
| Størrelse: | 2500 |
| Vægt i gram: | 222 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login