124,76 €*
% Rabat 218,74 €* (42.96% sparet)Ikke længere tilgængelig
Produktinformation "Savage Gear SGS8 14000 FD"
Savage Gear
SGS8 14000 FD
Kraftpakken blandt havhjul!
Robuste forhold ved havfiskeri kræver pålideligt og stærkt fiskegrej! Hvad med et havhjul med en unik belægning, der i testen kunne tåle at blive sprøjtet med saltvand i 500 timer uden problemer? Det tilbyder det nye SGS8-hjul med SW500-belægning. Dette hjul er også perfekt beskyttet takket være de forseglede 9 + 1 stålkuglelejer, det forseglede bremsesystem, det lette og stærke aluminiumsgehæuse samt rotoren lavet af Carbon-kompositmateriale.
At det kan modstå saltvand permanent er dog ikke det eneste fortrin: Det har også vores unikke bremsesystem - Friction-Control-System 3, hvor flere skiver er indbygget – en glasfiber- og en kulfiber-skive på begge sider! Dette giver skiverne en uovertruffen stivhed, hvilket resulterer i en ekstremt blød og kraftfuld bremsekraft. Derudover kan skiverne bruges på begge sider for at forlænge deres levetid betydeligt.
Produktdetaljer:
- SW500-belægning
- Aluminiumsgehæuse og rotor
- 9+1 forseglede stålkuglelejer
- Forseglet Carbon-bremsesystem
- Dobbelt-sidede bremseskiver
| Bremsekraft: | 21 kg |
|---|---|
| Kugleleje: | 9+1 |
| Oversættelse: | 5,3:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,46mm/285m |
| Snortrækning: | 114 cm |
| Størrelse: | 14000 |
| Vægt i gram: | 827 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login