403,93 €*
% Rabat 468,70 €* (13.82% sparet)Produktinformation "Shimano Aldebaran BFS XG Venstrehåndet Lavet i Japan!"
Shimano
Aldebaran BFS XG
Solid og let Baitcaster - Venstrehåndet!
Den nye Aldebaran BFS XG er en helt ny Baitcaster, som imponerer med sin hastighed, lethed og kompakte design.
For at beskytte hjulet mod sand, salt eller snavs er det udstyret med S-ARB kuglelejer, som har en forseglet overflade. HAGANE-bodyen fungerer som en ultrastærk beskyttelse for det højtydende gear indeni. Det øger holdbarheden af dette hjul betydeligt. Spolen bliver derimod skånet af Super Free Systemet. For netop dette system reducerer friktionen på spoleakslen betydeligt, hvilket resulterer i en glat fri rotation af spolen. En perfekt lineoptagelse muliggøres derimod af Level Wind Systemet. Det gør, at den flade, lette magnesiumspole hurtigt spinner op, og du kan kaste lette agn meget langt.
Det er dog også væsentligt, at Super Stopper tilbageslagsbremsen fuldstændigt forhindrer tilbageslag, hvilket sikrer en sikker krogningsmulighed af din næste fangst. For at reducere forstyrrende vibrationer er S3D-teknologien anvendt. Dermed mærker du færre forstyrrende vibrationer, som kunne narre dig til at tro, at du har fanget noget.
Hvis du elsker klik-klik-klik-lyden, behøver du ikke undvære den med Aldebaran BFS XG.
Made in Japan!
| Bremsekraft: | 3,5 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Hagane |
| Kugleleje: | 9+1 |
| Oversættelse: | 8,0:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,23mm/75m |
| Snortrækning: | 80 cm |
| Størrelse: | 1000 |
| Vægt i gram: | 145 |
| krank: | Doppelkurbel |
Login