Produktinformation "Shimano Curado DC 151 XG LH "
Shimano
Curado 151 XG
Prisvenlig Baitcaster til moderne spinnefiskeri med crankbaits & Co!
Curado 151 XG er de nye Baitcaster fra Shimano sortimentet med integreret DC-bremsesystem og en perfekt pris-ydelsesforhold.
I-DC4 (Digital Control) bremsesystemet giver ekstra støtte ved kast og reducerer linekludder til et minimum, så du kan kaste selv lidt større kunstagn, spinner & Co over gode afstande!
En blød rulning sikres gennem kombinationen af 6+1 kuglelejer og MicroModule gearsystemet.
Kombinationen af MagnumLite spolen, SuperFree spolesystemet samt I-DC4 bremsesystemet sikrer, at selv de mindste agn til aborre, sandart & Co nemt kan kastes til den ønskede Spod.
Perfekt egnet til moderne spinnefiskeri med crankbaits efter sandart, aborre & Co. Takket være X-Ship teknologien har den dog også rigeligt Power & stabilitet til at kunne bruges til spinnefiskeri efter gedde & Co!
Produktdetaljer:
- Shielded A-RB kuglelejer
- Super Free System gearsystem
- Cross Carbon Drag I-DC4 bremsesystem
- Automatic Line Lay System
- Hagane rolleskrog
- Aluminium MagnumLite spole
- S3D teknologi
- MicroModule gearsystem
- X-Ship gearteknologi (for højeste belastning & masser af Power)
- Dobbeltkurv
| Bremsekraft: | 5 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Hagane |
| Kugleleje: | 6 |
| Oversættelse: | 8,5:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,33mm/100m |
| Snortrækning: | 91 cm |
| Størrelse: | 150 |
| Vægt i gram: | 225 |
Login
2 anmeldelser
23. november 2020 09.43
Alles Super
Ich war mit allem sehr zufrieden, Bestellung und Lieferung Super
21. januar 2020 07.32
Ausgezeichnete Rolle
Schnelle Lieferung, hervorragende Rolle ... warme Empfehlungen