393,51 €*
% Rabat 583,29 €* (32.54% sparet)Produktinformation "Shimano Exsence 4000 M XG A"
Shimano
Excence 4000 M XG A
High-End Shimano hjul!
Med Exsence 4000 M XG A fra Shimano er du godt forberedt på enorme kampe med undervandsmonstre! Du kan glæde dig til et pålideligt hjul, der vil overbevise dig med sine materialer af høj kvalitet og holdbarhed!
Shimano har skabt et nyt mesterværk med udviklingen af Exsence 4000 M XG A.
Hagane Magnesium Body og X-Protect teknologien beskytter hjulens kerne mod indtrængende faktorer som vand eller snavs, hvilket også gør denne topmodel perfekt til spinnefiskeri ved kysten (salt- og brakvand). Selvfølgelig egner hjulet sig også til ferskvandsfiskeri – den yderst lave egenvægt og muligheden for at lægge selv fine liner ekstremt rent udgør vigtige egenskaber.
De originale S A-RB kuglelejer, som er udstyret med en forsejlet overflade, giver ekstra beskyttelse mod salt, sand og snavs.
Et ægte højdepunkt er Magnumlight rotoren. Den er 25% lettere sammenlignet med mange andre modeller, tilbyder bedre balance og sikrer en bedre følelse ved indspinning! Indeni forenes alt, hvad der gør et Shimano hjul endnu stærkere: Hagane gear, MicroModule II, X-Ship og Silent Drive for en superglat gang, høj kraftoverførsel ved minimal indsats og næsten ingen gearlyde.
Et andet højdepunkt er den såkaldte „G Free Body“. En nyudviklet hus-teknologi fra Shimano, som flytter hjullets tyngdepunkt tættere på stangen. Ved at bringe tyngdepunktet tættere på fiskerens håndposition modvirker G Free huset træthed og muliggør dynamisk kast!
Produktdetaljer:
- Magnumlite-serie
- Hagane Magnesium Body
- X-Protect teknologi
- Hagane gear
- MicroModule II
- Aero Wrap II
- X-Ship
- Silent Drive
- S A-RB kuglelejer
- Cross-Carbon-bremse
- Long Stroke Spool
- Magnumlight-rotor
- Propulsion-spolekantdesign for længere kast
- One-Piece Bail for reduceret friktion på linen
- Rigid Support Drag for en jævn bremseafgivelse under høj belastning
- Stealth Black Finish for et elegant look
| Bremsekraft: | 11 kg |
|---|---|
| Gearkasse: | Hagane |
| Kabinet: | Hagane |
| Kugleleje: | 11+1 |
| Oversættelse: | 6,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,30mm/110m |
| Snortrækning: | 99 cm |
| Størrelse: | 4000 |
| Vægt i gram: | 220 |
| krank: | Einzelkurbel |
0 af 0 bedømmelser
Gennemsnitlig bedømmelse på 0 ud af 5 stjerner
Login