51,85 €*
% Rabat 74,95 €* (30.82% sparet)Produktinformation "Shimano Sahara 2500 R"
Shimano
Sahara 2500 R
Alsidigt anvendeligt & med perfekt pris!
Når det handler om bagbremsehjul i mellemprisklassen til spinnefiskeri & co, er der næppe et andet fastspolehjul, der kan matche Sahara RD – her kan man straks se og mærke den overlegne Shimano kvalitet!
Hjulhuset er forsynet med visuelt tiltalende metal-platin Elementen og sikrer i kombination med aluminiumsspolen i guldfinish et elegant ydre udseende.
Gennem multi-skive bagbremsesystemet og de 3 beskyttede rustfri stålkuglelejer sikres en vedvarende blød og progressiv ydeevne, mens kampbremsen muliggør total kontrol over fisken under fighten!
Varispeed lineføringssystem:
Sikrer, at Sahara RD spinnehjul egner sig til brug med både flettet & monofil fiskesnøre og forhindrer, at fine monofile og flettede liner kan "glide" under belastning.
Anvendelsesområde for Sahara bagbremsehjul:
Sahara RD fiskeruller kan anvendes til en række ferskvandsfiskerityper, uanset om det drejer sig om fiskeri med kunstagn efter gedde eller Matchfiskeri efter skalle!
"Sahara, den nye Exage":
Med Sahara bagbremsehjul har Shimano teamet skabt en værdig efterfølger til de verdensomspændende eftertragtede Exage fiskeruller, som er bedre, stærkere og smukkere end nogensinde før!
Produktdetaljer:
- 3 S-SUS kuglelejer + 1 rulleleje
- Hjulhus af XT-7 materiale
- Fighting Drag, enkelt håndtag i aluminium med soft-touch håndtag
- AR-C langkastspole af koldsmedet aluminium
- Aluminium reservespole
- Varispeed II oscillationssystem
- Super Stopper II
- ...
| Bremsekraft: | 2 kg |
|---|---|
| Kabinet: | XT-7 |
| Kugleleje: | 4+1 |
| Oversættelse: | 5,2:1 |
| Reservespole: | ja |
| Snorfatning: | 0,18mm/290m, 0,20mm/240m, 0,25mm/160m |
| Snortrækning: | 76 cm |
| Størrelse: | 2500 |
| Vægt i gram: | 275 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login