362,26 €*
% Rabat 484,33 €* (25.2% sparet)Produktinformation "Shimano Calcutta Conquest 100HG"
Shimano
Calcutta Conquest 100HG Højrehåndet
Calcutta Conquest er flagskibet blandt de små multihjul i Shimano sortimentet!
Ved første øjekast kan man ikke se nogen forskel fra forgængermodellen, men der er blevet implementeret nogle vigtige forbedringer på denne teknisk avancerede "Big Fish / Big Lure" fiskemaskine. Bremse systemet er ændret (og også sidepladen, som ikke længere har ekstern justering af centrifugalkoblingen), hvilket har skabt plads til snøre føringen, som nu synkroniseres med snøren på spolen
Gearingen er nu 6,8:1, og bremsen har nu en tikken lyd (som et spinnehjul), når snøren trækkes af spolen. Fantastiske nye funktioner til dette bæst blandt de små multihjul!
Yderligere teknologier som Hagane Body, MicroModule gear, X-Ship, S3D spole, 12 S-ARB kuglelejer og meget mere er ikke blevet fravalgt. Et teknologisk mesterværk af ingeniørkunst, der gør fiskeri med tunge agn let og smidigt! Perfekt til at kaste store kunstagn (softbaits, swimbaits, jerkbaits, spinnerbaits) efter gedder og andre store rovfisk. Også meget velegnet til geddefiskeri med teaser, fireball eller U-pose.
Produktdetaljer:
- Hagane Body
- MicroModule gear
- X-Ship
- S3D spole
- 12 S-ARB kuglelejer
| Bremsekraft: | 4 kg |
|---|---|
| Gearkasse: | MicroModule |
| Kabinet: | Hagane, Aluminium |
| Kugleleje: | 12+1 |
| Oversættelse: | 6,8:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,12mm/100m, 0,14mm/90m, 0,16mm/80m |
| Snortrækning: | 77 cm |
| Størrelse: | 100 |
| Vægt i gram: | 220 |
| krank: | Doppelkurbel |
Login