416,43 €*
% Rabat 505,15 €* (17.56% sparet)Produktinformation "Shimano Calcutta Conquest 201 A"
Shimano
Calcutta Conquest 201 A
Flagsskibet blandt Bait hjul fra Shimano!
Calcutta Conquest er flagsskibet blandt Round Profile Bait hjul fra Shimano. Et betagende værk af teknologisk perfektion, fremstillet af let aluminium, udviklet til at levere en uovertruffen ydeevne ved fiskeri med de allerstørste agn.
Når det handler om kompromisløst design og produktionskvalitet, står Calcutta Conquest øverst på listen. Det er topmodellen i Shimano Round Profile produktserien og det bedste Big-Bait Bait hjul på markedet. På trods af det fuldmetal design er det bemærkelsesværdigt let og overraskende kompakt.
I hånden føles det næsten som et almindeligt Low Profile Bait hjul, men her stopper ligheden også. Det er forbløffende, hvor meget drejningsmoment Calcutta Conquest genererer, når det virkelig gælder under hård belastning. Resultatet er en glat og samtidig kraftfuld håndtering selv med de største Big-Bait og mest krævende agn, som f.eks. overdimensionerede Crankbaits.
Den bemærkelsesværdige "Cranking-Power" er baseret på den ekstremt vridningsstive HAGANE Body i kombination med high-end gearteknologier fra Shimano, herunder Micromodule, X-SHIP, Infinity Drive og Silent Tune. Faktisk er der så meget teknologi i 'Conquest', at det er et mirakel, at huset er så kompakt og let.
Men dette hjul har mere at byde på end blot sin ekstremt kraftfulde ydeevne. Kombinationen af MGL-spole i S3D design og SVS-bremsesystemet sikrer, at dette hjul kaster lige så godt som alle andre dyre og væsentligt mindre kraftfulde Bait hjul.
Under fighten tæmmer Cross Carbon Drag bremsen selv de mest kampivrige rovfisk, mens Exciting Drag Sound pålideligt giver feedback.
Produktdetaljer:
- Hagane Body
- MicroModule gear
- X-Ship
- S3D spole
- 12 S-ARB kuglelejer
| Bremsekraft: | 6 kg |
|---|---|
| Gearkasse: | MicroModule |
| Kabinet: | Hagane |
| Kugleleje: | 12+1 |
| Oversættelse: | 4,8:1 |
| Snorfatning: | 0,20mm/315m, 0,25mm/255m, 0,30mm/195m |
| Snortrækning: | 57 cm |
| Størrelse: | 200 |
| Vægt i gram: | 235 |
| krank: | Doppelkurbel |
Login