56,01 €*
% Rabat 85,36 €* (34.38% sparet)Produktinformation "Shimano Sahara 4000 DH R "
Shimano
Sahara 4000 DH R
Alsidigt anvendeligt & med perfekt pris!
Når det handler om bagbremsehjul i mellemprisklassen til spinnefiskeri & co, er der næppe et andet fastspolehjul, der kan måle sig med Sahara R - her kan man med det samme se og mærke den overlegne Shimano kvalitet!
Hjulhuset er forsynet med visuelt tiltalende metal-platin Elementen og sikrer i kombination med aluminiumsspolen i guldfinish et elegant ydre udseende.
Gennem multi-skive bagbremsesystemet og de 3 beskyttede rustfri stålkuglelejer sikres en vedvarende blød og progressiv ydeevne, mens kampbremsen muliggør total kontrol over fisken under fighten!
Varispeed lineføringssystem:
Sikrer, at Sahara R spinnehjul egner sig til brug med både flettet og monofil fiskesnøre og forhindrer, at fine monofile og flettede liner kan "glide" under belastning.
Anvendelsesområde for Sahara bagbremsehjul:
Sahara R fiskeruller kan anvendes til en lang række ferskvandsfiskerier, uanset om det drejer sig om fiskeri med kunstagn efter gedde eller Matchfiskeri efter skalle!
"Sahara, the new Exage":
Med Sahara bagbremsehjul har Shimano teamet skabt en værdig efterfølger til de verdensomspændende eftertragtede Exage fiskeruller, som er bedre, stærkere og smukkere end nogensinde før!
Produktdetaljer:
- 3 S-SUS kuglelejer + 1 rulleleje
- Hjulhus af XT-7 materiale
- Fighting Drag, enkeltkurvle af aluminium med soft-touch håndtag
- AR-C langkastspole af koldsmedet aluminium
- Aluminium reservespole
- Varispeed II oscillationssystem
- Super Stopper II
- ...
| Bremsekraft: | 2 kg |
|---|---|
| Kabinet: | XT-7 |
| Kugleleje: | 4 |
| Oversættelse: | 5,2:1 |
| Reservespole: | ja |
| Snorfatning: | 0,25mm/260m, 0,30mm/180m, 0,35mm/130m |
| Snortrækning: | 82 cm |
| Størrelse: | 4000 |
| Vægt i gram: | 375 |
| krank: | Doppelkurbel |
Login
1 anmeldelse
25. august 2019 08.03
Empfehlen
Toller Laden, auf jeden Fall eine Empfehlung!