277,89 €*
% Rabat 385,36 €* (27.89% sparet)Produktinformation "Shimano Saragosa SW A 18000 HG"
Shimano
Saragosa SW-A 18000 HG
Den perfekte saltvands-spinnestang til heavy duty havfiskeri!
Ligesom forgængerne er SWA-versionerne af Saragosa spinnestænger designet til havspinning, udviklet til jagt og fight med store havrovdyr som tun & co!
Men også ved ferskvandsbrug på de største gedder & malle i vores fiskeriområder beviser Saragosa SWA deres kompromisløse Power og overvinder selv de største hjemmehørende rovfisk med lethed.
Det ekstra stærke frontbremse-system tilbyder mere end tilstrækkelig kraftreserve til sikkert at trække selv særligt store fangster ud, mens S A-RB kuglelejerne i kombination med det ét-stykke aluminiumshåndtag med stor Power håndtag sikrer effektiv kraftoverførsel & ideel brugskomfort!
De nye 20 Saragosa SWA havspinnestænger tilbyder absolut styrke uden kompromis!
En silkeblød rulning samt den fint justerbare bremseindstilling er yderligere top-egenskaber ved denne attraktive saltvandsspole.
Målrettede fisk: Tun, malle, stor gedde & co!
Produktdetaljer:
- 6+1 Shielded S A-RB kuglelejer & Hagane gear for en varigt rolig & præcis rulning
- X-Shield Hybrid hus
- kompakt spolekrop design for perfekt håndtering og maksimal holdbarhed
- X-Ship gear med InfinityDrive teknologi
- X-Protect spolebeskyttelse forhindrer indtrængning af vand & snavs (og minimerer desuden friktionen)
- AR-C spole med V-spolekant for længere & mere præcise kast
- AeroWrap II lineføring for et perfekt viklemønster med alle liner og i enhver situation
- ét-stykke & skruefast aluminiumshåndtag med stort Power-håndtag for perfekt kraftoverførsel og behagelig brugskomfort
| Bremsekraft: | 22 kg |
|---|---|
| Gearkasse: | Hagane |
| Kugleleje: | 6+1 |
| Oversættelse: | 5,7:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,52mm/310m |
| Snortrækning: | 129 cm |
| Størrelse: | 18000 |
| Vægt i gram: | 915 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login