206,01 €*
% Rabat 320,84 €* (35.79% sparet)Produktinformation "Daiwa 20 Ballistic EX LT 3000D-C Spinnrolle"
Daiwa
Ballistic EX LT 3000D-C
Kompakt, yderst stærk spinnestang!
Balistic EX LT 3000D-C er en videreudvikling af den populære Balistic LT serie. Den er baseret på det nye Light & Tough koncept og tilbyder maksimal stabilitet og enorm kampkraft med en yderst lav egenvægt!
Den er endda lidt lettere end hjulene fra Balistic LT serien, da det lettere Zaion koncept er brugt i hjulkroppen og rotoren. Dette reducerer ikke kun vægten, men øger også vridningsstivheden og indspinningskraften.
Det velafprøvede Tough Digigear gear giver en silkeblød gang og enorm Power, så du kan fiske med store agn over længere tid uden at gå på kompromis med hjullets jævne gang. På den måde kan du nyde en rolig gang i alle situationer.
Det pålidelige og ekstremt kraftige ATD bremsesystem sikrer optimeret bremsekraft og en fantastisk fightperformance, der udfordrer selv de mest kampstærke rovfisk.
Desuden er ABS Longcast spolen indbygget i Ballistic EX LT 3000D-C, som med sin specielle konstruktion reducerer friktionen ved kast. Dette giver dig mulighed for at opnå længere kast med dit fiskestang.
Den CNC-fræsede aluminiumskurv på spinnestangen er fastskruet, sidder uden spil på drivhjulet og sikrer desuden en forbedret kraftoverførsel.
Magsealed mekanismen forhindrer indtrængning af vand- og snavspartikler, hvilket gør Ballistic EX LT 3000D-C til en pålidelig makker!
Produktdetaljer:
- let Zaion hjulkrop
- LT koncept (Light & Tough)
- MagSealed Body-konstruktion
- let Zaion Air Rotor
- CNC-fræset Tough Digigear gear, pålideligt ATD bremsesystem
- Infinite Anti-Reverse tilbageslagsstop
- Cross Wrap lineindlægning (for perfekt vikling med alle fiskesnører!)
- Silent Oscillation System
- Longcast ABS aluminiumspole
- CNC-fræset aluminiumskurv
- Air Bail hjulbøjle
- Twist Buster II lineføringsrulle
| Bremsekraft: | 10 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Zaion |
| Kugleleje: | 11 |
| Oversættelse: | 5,3:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,33mm/150m |
| Snortrækning: | 80 cm |
| Størrelse: | 3000 |
| Vægt i gram: | 175 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login
2 anmeldelser
3. februar 2022 06.17
Daiwa Ballistic Ex Lt 3000 D-C
Schnelle Lieferung , top Rolle , jederzeit gerne wieder ?
5. januar 2022 11.28
Alles Ok !
Alles super.