164,35 €*
% Rabat 266,66 €* (38.37% sparet)Produktinformation "Daiwa Ballistic LT 2500 D-XH"
Daiwa
Ballistic LT 2500 D-XH
Kompakte, yderst stærke & saltvandsbestandige spinnere!
Også de nye Ballistic spinnere bygger på det nye Light & Tough koncept og tilbyder maksimal stabilitet & enorm kampkraft ved en yderst lav egenvægt! De overgår deres forgængermodeller på alle tekniske aspekter og også med hensyn til design fremstår de klart som vindere.
Den elegante Zaion spolekrop sikrer en vridningsfast lagring af gearsystemet samt resten af det indvendige og bidrager væsentligt til den lave egenvægt. Det kompakte kropsdesign & den nye gearkonstruktion af Ballistic LT spinnere sikrer ikke kun en vægtreduktion, det giver også en markant forbedret indspinningskraft & optimeret kastepræstation!
Med det pålidelige & ekstremt kraftige ATD bremsesystem sikres en optimeret bremsekraft og en betagende fightpræstation, der selv udfordrer særligt stærke rovfisk. Den CNC-fræsede aluminiumskurv til Ballistic LT spinnere er fastskruet, sidder uden spil på drivhjulet og sikrer yderligere en forbedret kraftoverførsel.
Gennem MagSealed mekanismen forhindres indtrængning af vand-, salt- & snavspartikler ligeledes, hvorfor Ballistic Light & Tough spinnere også er fremragende til havfiskeri!
Produktdetaljer:
- 6 kuglelejer (heraf 1 "CRBB")
- kompakt Zaion spolekrop
- Air Rotor
- LT koncept (Light & Tough)
- saltvandsbestandig MagSealed kropskonstruktion
- CNC-fræset Tough DigiGear gear
- pålideligt ATD bremsesystem
- Infinite Anti-Reverse tilbageslagsikring
- Cross Wrap lineføring (for et perfekt viklebillede med alle fiskesnører!)
- Silent Oscillation System
- Aluminium Air spole
- CNC-fræset aluminiumskurv
- Air Bail spolebøjle
- Twist Buster II snørrulle
| Bremsekraft: | 10 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Zaion |
| Kugleleje: | 6 |
| Oversættelse: | 6,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,23mm/220m, 0,25mm/190m, 0,28mm/150m |
| Snortrækning: | 87 cm |
| Størrelse: | 2500 |
| Vægt i gram: | 180 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login