39,35 €*
% Rabat 63,54 €* (38.07% sparet)Produktinformation "Daiwa 20 Laguna LT 2000"
Daiwa
20 Laguna LT 2000
Daiwa-Teknologi til en smart pris!
Laguna LT 2000 er en spinnestang, der er baseret på Light & Tough-konceptet og tilbyder maksimal stabilitet og enorm kampkraft med en yderst lav egenvægt!
Men hvorfor har denne hjul så lav egenvægt?
Det skyldes i høj grad, at en let True Carbon-hjulkrop blev anvendt. Denne reducerer vægt og størrelse sammenlignet med traditionelle hjul, men tilbyder samme høje stabilitet som traditionelle materialer.
„Air Rotor“-systemet forbedrer balancen og rotationen. Derudover reducerer det rotorens vægt med 15%! Så dette spinnestangshjul kører silkeblødt med 3 kuglelejer og 1 rulleleje. Desuden har kun få hjul i denne prisklasse 3 kuglelejer!
Produktdetaljer:
- let Carbon hjulkrop
- LT koncept (Light & Tough)
- ABS langkastspole i aluminium
- Tough Digigear gearsystem
- pålideligt ATD bremsesystem
- Cross Wrap lineføring, uendelig tilbageslagsstop
- Twist Buster II lineførerulle
- Aluminiumsdrejeknap med stort ergonomisk håndtag
| Bremsekraft: | 5 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Carbon |
| Kugleleje: | 3+1 |
| Oversættelse: | 5,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,16mm/150m |
| Snortrækning: | 68 cm |
| Størrelse: | 2000 |
| Vægt i gram: | 225 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login
1 anmeldelse
19. juli 2021 09.10
smooth light tough
Im from Holland and the package arriverd in 4 working days. I own several models of spinning reels. What i like about this spinning reel is the fact that is a very small model for a 2000 size. So i can also use this reel for light fishing. It turns very smooth because i own a DAM Quick 4 1000 size to compare it. When the Quick 4 spools turns you can feel that the rotor and spool that is unbalanced. I don't have this issue with Daiwa. It runs smooth, it's light and affordable for fresh water fishing. Drag is also better then most competitors in their price range.