122,68 €*
% Rabat 171,88 €* (28.62% sparet)Produktinformation "Daiwa 19 Lexa E LT 2000S "
Daiwa
Lexa E LT 2000 S
Enorm indspinningskraft møder glat gang & højeste stabilitet!
Med Lexa E LT tilbyder Daiwa nu en yderligere Light & Tough hjul med aluminiumsramme til spinne- & Feedersæsonen.
En særlig styrke ved det nye Daiwa Lexa E LT er blandt andet den ekstremt glatte hjulgang, som giver en perfekt agnfølelse ved spinnefiskeri efter gedde, sandart & aborre (afhængigt af hjulstørrelse) og sikrer attraktive agnføringer, som får selv de mest umotiverede rovdyr til at hugge!
Kombinationen af HardBody Z aluminiumsramme og Light & Tough bodykoncept sikrer ekstrem holdbarhed og en absolut vridningsstabil lagring af hjulgearene. På grund af den enorme indspinningskraft & hjulstabilitet egner de større modeller i serien sig også perfekt til Feederfiskeri i europæiske farvande, hvor der ved indspinning af montage opstår vedvarende høje belastninger.
Med MagSealed konstruktionen forhindres indtrængning af vand-, salt- & snavs partikler gennem hovedakslen, hvilket forhindrer korrosion indvendigt og i kombination med 5 CRBB kuglelejer sikrer en vedvarende jævn hjulgang.
For at optimere kastepræstationen på den nye Lexa E LT er modellerne udstyret med halvdype LongCast ABS spoler inklusive en ny type afkastkant for minimal friktion. Tough DigiGear hjulgear sikrer en perfekt kraftoverførsel i enhver situation og leverer en enorm holdbarhed, så du med sikkerhed er klar til enhver situation!
Produktdetaljer:
- Kompakt kropsdesign
- MagSealed kropskonstruktion
- ATD bremsesystem
- Air Rotor
- Tough DigiGear hjulgear
- CrossWrap lineindlægning
- Air Bail hjulbøjle med Twist Buster Ii lineføring
- skruelåselig ét-delt aluminiumskurv med modskrue og soft-touch håndtag
- manuel Infinite Anti-Reverse tilbageslagsikring
| Bremsekraft: | 5 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Aluminium |
| Kugleleje: | 5 |
| Oversættelse: | 5,3:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,12mm/200m, 0,14mm/150m, 0,16mm/100m |
| Snortrækning: | 70 cm |
| Størrelse: | 2000 |
| Vægt i gram: | 225 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login