119,55 €*
% Rabat 183,34 €* (34.79% sparet)Produktinformation "Daiwa 19 Lexa E LT 3000 "
Daiwa
Lexa E LT 3000
Enorm indspinningskraft møder glat gang & højeste stabilitet!
Med Lexa E LT tilbyder Daiwa nu en yderligere Light & Tough hjul med aluminiumhus til spinne- & Feedersæsonen.
En særlig styrke ved det nye Daiwa Lexa E LT er blandt andet den ekstremt glatte hjulgang, som giver en perfekt agnfølelse ved spinnefiskeri efter gedde, sandart & aborre (afhængig af hjulstørrelse) og sikrer attraktive agnføringer, som får selv de mest umotiverede rovdyr til at hugge!
Kombinationen af HardBody Z aluminiumhus og Light & Tough bodykoncept sikrer ekstrem holdbarhed og en absolut vridningsstabil lagring af hjulgearene. På grund af den enorme indspinningskraft & hjulstabilitet egner de større modeller i serien sig også perfekt til Feederfiskeri i europæiske farvande, hvor der ved indspinning af montage opstår vedvarende høje belastninger.
Med MagSealed konstruktionen forhindres indtrængning af vand-, salt- & snavs partikler gennem hovedakslen, hvilket forhindrer korrosion indvendigt og i kombination med 5 CRBB kuglelejer sikrer en vedvarende jævn hjulgang.
For at optimere kastepræstationen på den nye Lexa E LT er modellerne udstyret med halvdype LongCast ABS spoler inklusive nyudviklet afkastkant for minimal friktionsmodstand. Tough DigiGear hjulgear sikrer en perfekt kraftoverførsel i enhver situation og leverer en enorm holdbarhed, så du med sikkerhed er rustet til enhver situation!
Produktdetaljer:
- Kompakt body design
- MagSealed body konstruktion
- ATD bremsesystem
- Air Rotor
- Tough DigiGear hjulgear
- CrossWrap lineindlægning
- Air Bail hjulbøjle med Twist Buster Ii lineføringstruller
- skruelåsbar ét-styks aluminiumskurv med modskrue og soft-touch håndtag
- manuel Infinite Anti-Reverse tilbageslagsikring
| Bremsekraft: | 10 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Aluminium |
| Kugleleje: | 5 |
| Oversættelse: | 5,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,23mm/150m, 0,25mm/120m, 0,28mm/100m |
| Snortrækning: | 77 cm |
| Størrelse: | 3000 |
| Vægt i gram: | 260 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login
1 anmeldelse
3. juni 2020 13.50
1
Mírně povrzává.