145,60 €*
% Rabat 211,46 €* (31.15% sparet)Produktinformation "Daiwa 23 Lexa LT3000S-C"
Daiwa
23 Lexa LT3000S-C
LT-snelle med metal-snellehus og Airdrive design!
Ved at kombinere det nye Airdrive designkoncept med et vridningsstift snellehus i metal tilbyder 23' Lexa en silkeagtig gang og stor indspinningskraft.
Airdrive-konceptet reducerer snellevægten og flytter balancen længere bagud – hvilket muliggør mere følsomt fiskeri og bedre kastefornemmelse.
Airdrive-rotoren i Zaion V-materiale starter allerede ved let tryk uden høj startmodstand og sikrer høj følsomhed og optimal agnføring – også med lette agn.
Snellehuset i metal sikrer en vridningsstiv lagring af gearkassen og en vedvarende, blød gang. Tough Digigear-gearet er yderst stærkt og præcist og sikrer optimal kraftoverførsel selv under høje belastninger.
Den nykonstruerede Airdrive-bøjle beskytter pålideligt mod sammenfiltring ved bøjlearme – ideel ved fiskeri i kraftig vind. Den ekstra lette Airdrive-spole reducerer vægten og sikrer med sin specielle afkastkant lange kastelængder.
Magsealed-konstruktionen ved akslen beskytter mod indtrængende vand og snavs og sikrer især ved brug i saltvand en længere levetid.
Den ideelle snelle til krævende fiskeri efter sandart, havørred, gedde og aborre.
Produktdetaljer:
- Airdrive-design
- Aluminium-snellehus
- Zaion V Airdrive-rotor
- Tough Digigear-gear
- ATD Type-L bremsesystem
- Airdrive ABS langkastespole
- Airdrive snellebøjle
- Twist Buster III lineførerhjul
- Maskinfræset aluminiumsvejr
| Bremsekraft: | 10 kg |
|---|---|
| Kugleleje: | 4+1 |
| Oversættelse: | 5,3:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,20mm/150m |
| Snortrækning: | 80 cm |
| Størrelse: | 3000 |
| Vægt i gram: | 230 |
Login