129,96 €*
% Rabat 197,91 €* (34.33% sparet)Produktinformation "Daiwa 23 Lexa LT 2500"
Daiwa
23 Lexa LT 2500
LT-hjulet med metalspole og Airdrive-design!
Ved at kombinere det nye Airdrive Design-koncept med en vridningsstabil spole i metal tilbyder 23' Lexa en silkeagtig glid og stor indspinningskraft.
Airdrive-konceptet reducerer hjulvægten og flytter balancen længere bagud – hvilket muliggør mere følsomt fiskeri og bedre kastefornemmelse.
Airdrive-rotoren i Zaion V-materiale starter ved let tryk uden høj startmodstand og sikrer høj følsomhed og optimal agnføring – også med lette agn.
Spolekroppen i metal sikrer en vridningsstabil montering af gearene og en vedvarende, blød gang. Tough Digigear-gearet er yderst stærkt og præcist og sikrer optimal kraftoverførsel selv under høje belastninger.
Den nykonstruerede Airdrive-bøjle beskytter pålideligt mod sammenfiltring på bøjlearme – ideel ved fiskeri i kraftig vind. Den ekstra lette Airdrive-spole reducerer vægten og sikrer med sin specielle afkastkant lange kast.
Magsealed-konstruktionen ved akslen beskytter mod indtrængning af vand og snavs og sikrer især ved brug i saltvand en længere levetid.
Det ideelle hjul til krævende fiskeri efter sandart, havørred, gedde og aborre.
Produktdetaljer:
- Airdrive-design
- Aluminiumspole
- Zaion V Airdrive-rotor
- Tough Digigear-gear
- ATD Type-L bremsesystem
- Airdrive ABS langkastespole
- Airdrive hjulbøjle
- Twist Buster III lineførerhjul
- Maskinfræset aluminiumsvejr
| Bremsekraft: | 10 kg |
|---|---|
| Kugleleje: | 4+1 |
| Oversættelse: | 5,3:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0.20mm/150m |
| Snortrækning: | 75 cm |
| Størrelse: | 2500 |
| Vægt i gram: | 220 |
Login