164,35 €*
% Rabat 259,38 €* (36.64% sparet)Produktinformation "Daiwa Ballistic LT 1000 D-XH"
Daiwa
Ballistic LT 1000 D-XH
Kompakte, yderst stærke & saltvandsbestandige spinnere!
Også de nye Ballistic spinnere bygger på det nye Light & Tough koncept og tilbyder maksimal stabilitet & enorm kampkraft med en yderst lav egenvægt! De overgår deres forgængermodeller på alle tekniske aspekter og også med hensyn til design fremstår de klart som vindere.
Den elegante Zaion hjulkrop sikrer en vridningsstabil lagring af gearsystemet samt resten af indmaden og bidrager væsentligt til den lave egenvægt. Det kompakte kropsdesign & den nye gearkonstruktion af Ballistic LT spinnere sikrer ikke kun en vægtreduktion, men også en markant forbedret indspinningskraft & optimeret kastepræstation!
Med det pålidelige & ekstremt kraftige ATD bremsesystem sikres en optimeret bremsekraft og en betagende fightpræstation, som selv særligt kampstærke rovfisk udfordres af. Den CNC-fræsede aluminiumskurv til Ballistic LT spinnere er fastskruet, sidder uden spil på drivhjulet og sikrer yderligere en forbedret kraftoverførsel.
Gennem MagSealed mekanismen forhindres indtrængning af vand-, salt- & snavspartikler ligeledes, hvorfor Ballistic Light & Tough spinnere også er fremragende til havfiskeri!
Produktdetaljer:
- 6 kuglelejer (heraf 1 "CRBB")
- kompakt Zaion hjulkrop
- Air Rotor
- LT koncept (Light & Tough)
- saltvandsbestandig MagSealed kropskonstruktion
- CNC-fræset Tough DigiGear gear
- pålideligt ATD bremsesystem
- Infinite Anti-Reverse tilbageslagsikring
- Cross Wrap lineføring (for et perfekt viklebillede med alle fiskesnører!)
- Silent Oscillation System
- Aluminium Air spole
- CNC-fræset aluminiumskurv
- Air Bail hjulbøjle
- Twist Buster II snøreløberulle
| Bremsekraft: | 5 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Zaion |
| Kugleleje: | 6 |
| Oversættelse: | 6,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,16mm/230m, 0,20mm/150m, 0,23mm/100m |
| Snortrækning: | 77 cm |
| Størrelse: | 1000 |
| Vægt i gram: | 165 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login