336,23 €*
% Rabat 453,08 €* (25.79% sparet)Produktinformation "Shimano Aldebaran 51 MGL HG LH"
Shimano
Aldebaran 51 MGL HG
Perfekt til Bait-finessefiskeri og vertikal jigging!
Den nye Aldebaran MGL fra Shimano er en meget let Low Profile Baitcaster. Med sin lave vægt på kun 135 gram passer den perfekt til enhver BFS-stang!
Udover dens lette konstruktion har Shimano-ingeniørerne også fokuseret på en stabil opbygning. Hjertet er den nye og ekstremt lette Magnumlite-spole, som med 9+1 A-RB kuglelejer kører meget let og glat. Den deraf følgende meget lave startinerti gør det muligt for dig at kaste meget lette agn endnu længere.
Et andet højdepunkt ved denne fiskerulle er især det nye SVS Infinity bremsesystem, som kontrollerer spolehastigheden især ved lette agn. Derudover sikrer det med sin super fine justeringsmulighed, at kastet ikke giver løkker i linen.
Rullens indre og det raffinerede X-Ship system beskyttes pålideligt af Hagane Body. Således tilbyder denne rulle sin fulde ydeevne ved mange års brug. Aldebaran er den perfekte rulle til Bait-finessefiskeri og til vertikal jigging efter aborre og sandart. Med sin maksimale bremsekraft på 4,5 kg klarer den desuden selv store gedder.
Aldebaran Baitcaster giver dig absolut styrke uden kompromiser! En ideel følgesvend til din næste fisketur, som næsten ikke efterlader ønsker ubesvarede.
| Bremsekraft: | 4,5 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Hagane, Magnesium |
| Kugleleje: | 9+1 |
| Oversættelse: | 7,4:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,25mm/100m |
| Snortrækning: | 74 cm |
| Størrelse: | 500 |
| Vægt i gram: | 135 |
| krank: | Doppelkurbel |
0 af 0 bedømmelser
Gennemsnitlig bedømmelse på 0 ud af 5 stjerner
Login