328,93 €*
% Rabat 453,08 €* (27.4% sparet)Produktinformation "Shimano Metanium MGL 151 XG"
Shimano
Metanium MGL 151 XG Venstrehånds Håndtag
Baitcaster til perfekte kast med alle kunstagn!
Mange kender allerede navnet Metanium fra Shimano, da det er flagskibet og den bedst præsterende Baitcastrolle på fiskemarkedet.
Metanium MGL 151 XG med venstrehånds svejsehåndtag har en Magnesium CoreSolid Body, som giver den større holdbarhed, stivhed og følsomhed, samtidig med at vægten reduceres. En yderligere vægtreduktion opnås med CI4+ Star Drag. Denne Baitcaster vejer derfor kun 185g.
MicroModule hovedtandhjulet i messing forbedrer igen holdbarheden af hjulet, så du kan have glæde af denne unikke Baitcastrolle i lang tid.
Hjulet bidrager dog ikke kun til øget holdbarhed. Det sikrer også en langvarig jævn gang. Derfor er Metanium MGL 151 XG meget letløbende og imponerer med sin pålidelige gang!
Også udkastet af dine spinnere bliver en leg med Silent Tune. Silent Tune reducerer vibrationerne fra spolelejet. Derfor kan du kaste længere end nogensinde før og nyde en forbedret kastefølelse.
Derudover sikrer SVS Infinity bremsen ultimativ justerbarhed og afstand for alle agntyper. Så du kan præcist placere dine gummifisk, blinkere, spinnere og andre spinnere på det ønskede Spod!
Made in Japan!
| Bremsekraft: | 11lb |
|---|---|
| Kabinet: | CoreSolid, Hagane |
| Kugleleje: | 10+1 |
| Oversættelse: | 8,1:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 10lb/120yds, 12lb/110yds, 14lb/90yds |
| Snortrækning: | 86 cm |
| Størrelse: | 150 |
| Vægt i gram: | 185 |
| krank: | Doppelkurbel |
0 af 0 bedømmelser
Gennemsnitlig bedømmelse på 0 ud af 5 stjerner
Login