138,30 €*
% Rabat 211,46 €* (34.6% sparet)Produktinformation "Daiwa 23 Lexa LT3000-XH"
Daiwa
23 Lexa LT3000-XH
LT-snelle med metal-snellekrop og Airdrive design!
Ved at kombinere det nye Airdrive designkoncept med en vridningsstabil snellekrop i metal tilbyder 23' Lexa en silkeagtig glid og stor indspinningskraft.
Airdrive-konceptet reducerer snellens vægt og flytter balancen længere bagud – hvilket muliggør mere følsomt fiskeri og bedre kastefornemmelse.
Airdrive-rotoren i Zaion V-materiale starter ved let tryk uden høj opstartsmotstand og sikrer høj følsomhed og optimal agnkontrol – også med lette agn.
Snellekroppen i metal sikrer en vridningsstabil montering af gearene og en vedvarende, blød gang. Tough Digigear-gearet er yderst stærkt og præcist og sikrer optimal kraftoverførsel selv under høje belastninger.
Den nykonstruerede Airdrive-bøjle beskytter pålideligt mod sammenfiltring ved bøjlearme – ideel ved fiskeri i kraftig vind. Den ekstra lette Airdrive-spole reducerer vægten og sikrer med sin specielle afkastkant lange kast.
Magsealed-konstruktionen ved akslen beskytter mod indtrængende vand og snavs og sikrer især ved brug i saltvand en længere levetid.
Den ideelle snelle til krævende fiskeri efter sandart, havørred, gedde og aborre.
Produktdetaljer:
- Airdrive-design
- Aluminium-snellekrop
- Zaion V Airdrive-rotor
- Tough Digigear-gear
- ATD Type-L bremsesystem
- Airdrive ABS langkastespole
- Airdrive snellebøjle
- Twist Buster III lineførerhjul
- Maskinfræset aluminiumskurv
| Bremsekraft: | 10 kg |
|---|---|
| Kugleleje: | 4+1 |
| Oversættelse: | 6,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,23mm/150m |
| Snortrækning: | 93 cm |
| Størrelse: | 3000 |
| Vægt i gram: | 245 |
Login