186,23 €*
% Rabat 327,09 €* (43.06% sparet)Produktinformation "Daiwa BG MQ 10000-H"
Daiwa
BG MQ 10000-H
The BG Monocoque Generation!
Med BG Monocoque skaber Daiwa ingeniørteamet de ideelle frontbremseruller til de højeste belastninger ved fersk- og saltvandsfiskeri!
Den ekstremt robuste Monocoque aluminium-rullekrop sikrer en vridningsstabil montering af Tough Digigear-gearet og en optimal kraftoverførsel under fighten. En anden fordel ved Monocoque-kroppen er, at MQ-konstruktionen tillader brug af et større geardrevsdrev end ved almindelige spinnere. Det større drev gør det muligt at anvende større tandhjulstænder. Både de større tænder og det større geardrevsdrev skåner rullen og giver dig dermed lang holdbarhed og bedre belastningsevne.
Longcast ABS aluminiumspolen sikrer, at dine lange og præcise kast lykkes godt.
ATD bremsesystem:
Fungerer uden den sædvanlige høje startmodstand og opretholder konstant den indstillede bremsekraft.
Kraftig malle-rulle:
Fremragende som en stærk brugsrulle til pilkning og til kompromisløs brug som mallerulle! Daiwa BG MQ 10000 H egner sig også perfekt til mellem til tungt fiskeri efter stor torsk og helleflynder
Produktdetaljer:
- 6 kuglelejer
- Monocoque aluminium rullekrop
- ATD bremsesystem, Tough Digigear gear
- Infinite Anti-Reverse tilbageslagsstop
- Longcast ABS aluminiumspole
- Énstykket aluminiumskurv med Hi-Grip håndtag
- CrossWrap lineføring
- Twist Buster II lineførerulle
- Carbon bremseskiver
- manual bøjleomslag
| Bremsekraft: | 15 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Aluminium |
| Kugleleje: | 6 |
| Oversættelse: | 5,7:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,37mm/300m, 0,40mm/250m, 0,47mm/200m |
| Snortrækning: | 117 cm |
| Størrelse: | 10000 |
| Vægt i gram: | 640 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login