154,98 €*
% Rabat 270,84 €* (42.78% sparet)Produktinformation "Daiwa BG MQ 4000D-XH"
Daiwa
BG MQ 4000D-XH
BG Monocoque Generationen!
Med BG Monocoque skaber Daiwa ingeniørteamet de ideelle frontbremsehjul til de højeste belastninger ved fersk- og saltvandsfiskeri!
Den ekstremt robuste Monocoque aluminium hjulkrop sikrer en vridningsstabil montering af Tough Digigear-gearet og en optimal kraftoverførsel under fighten. En anden fordel ved Monocoque-kroppen er, at MQ-konstruktionen tillader brug af et større geardrevsdrev end ved almindelige spolehjul. Det større drev gør det muligt at anvende større tandhjulstænder. Både de større tænder og det større geardrevsdrev skåner hjulet og giver dig dermed lang holdbarhed og bedre belastningsevne.
Longcast ABS aluminiumsspolen sikrer, at dine lange og præcise kast lykkes godt.
ATD bremsesystem:
Fungerer uden den sædvanlige høje startmodstand og holder konstant den indstillede bremsekraft.
Kraftigt mallehjul:
Fremragende som stærkt brugshjul til pilkning og til kompromisløs brug som mallehjul! Daiwa BG MQ 4000D XH egner sig også perfekt til mellem til tungt fiskeri efter stor torsk og helleflynder
Produktdetaljer:
- 6 kuglelejer
- Monocoque aluminium hjulkrop
- ATD bremsesystem, Tough Digigear gear
- Infinite Anti-Reverse tilbageslagsstop
- Longcast ABS aluminiumspole
- Én-delt aluminiumskurv med Hi-Grip håndtag
- CrossWrap lineføring
- Twist Buster II lineførerulle
- Carbon bremseskiver
- manuel bøjleomslag
| Bremsekraft: | 12 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Aluminium |
| Kugleleje: | 6 |
| Oversættelse: | 6,2:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,37mm/150m |
| Snortrækning: | 99 cm |
| Størrelse: | 4000 |
| Vægt i gram: | 285 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login