170,60 €*
% Rabat 289,59 €* (41.09% sparet)Produktinformation "Daiwa BG MQ 6000D-H"
Daiwa
BG MQ 6000D-H
BG Monocoque Generationen!
Med BG Monocoque skaber Daiwa ingeniørteamet de ideelle frontbremsehjul til de højeste belastninger ved fersk- og saltvandsfiskeri!
Gennem den ekstremt robuste Monocoque aluminium-hjulramme sikres en vridningsstabil montering af Tough Digigear-gearet og en optimal kraftoverførsel under fighten. En anden fordel ved Monocoque-kroppen er, at MQ-konstruktionen tillader brug af et større geardrevet hjul end ved almindelige spinnehjul. Det større drev gør det muligt at anvende større tandhjulstænder. Både de større tænder og det større geardrev skåner hjulet og giver dig dermed lang holdbarhed og bedre belastningsevne.
Longcast ABS aluminiumspolen sikrer, at dine lange og præcise kast lykkes godt.
ATD bremsesystem:
Fungerer uden den sædvanlige høje startmodstand og holder konstant den indstillede bremsekraft.
Deep Spool:
Med Deep Spool, som er monteret på dette hjul, kan du spole endnu mere line på, og dermed spiller linekapaciteten mindre rolle ved kraftige langdistanceskast. Også fiskeri i dybt vand bliver dermed lettere.
Kraftigt geddehjul:
Fremragende som et stærkt brugshjul til pilkning og til kompromisløs brug som geddehjul! Daiwa BG MQ 6000D-H egner sig også perfekt til mellem til tungt fiskeri efter stor torsk og helleflynder.
Produktdetaljer:
- 6 kuglelejer
- Monocoque aluminium hjulkrop
- ATD bremsesystem, Tough Digigear gear
- Infinite Anti-Reverse tilbageslagsstop
- Longcast ABS aluminiumspole
- Énstykket aluminiumskurv med Hi-Grip håndtag
- CrossWrap lineføring
- Twist Buster II lineførerulle
- Carbon bremseskiver
- manuel bøjleomslag
| Bremsekraft: | 12 kg |
|---|---|
| Kabinet: | Aluminium |
| Oversættelse: | 5,7:1 |
| Reservespole: | nein |
| Snorfatning: | 0,30mm/310m, 0,37mm/250m, 0,43mm/150m |
| Snortrækning: | 101 cm |
| Størrelse: | 6000 |
| Vægt i gram: | 430 |
| krank: | Einzelkurbel |
Login